Karaman
DOLAR18.6429
EURO19.644
ALTIN1078.9

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ERHAN USTA OLDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ERHAN USTA OLDU
Abone ol
İYİ Parti Grup Başkanvekilliği’ne, Samsun Milletvekili Erhan Usta seçildi.

İYİ Parti Grup Başkanvekilliği’ne Samsun Milletvekili Erhan Usta seçildi.

İYİ Parti TBMM Grubu, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın istifasıyla boşalan Grup Başkanvekilliği seçimi için Genel Başkan Meral Akşener’in katımıyla bugün olağanüstü toplandı. Erhan Usta’nın oybirliği ile İYİ Parti Grup Başkanvekili seçildiği basına kapalı toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü.

ERHAN USTA KİMDİR?

Samsun Havza 1966 doğumlu, ekonomist ve planlama uzmanı. İlk ve orta öğrenimini Havza 25 Mayıs İlkokulu ve İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitiren Erhan Usta, ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi aldı. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışması sürüyor.

Kariyerine Devlet Planlama Teşkilatında (DPT) Uzman Yardımcısı olarak başlayan Erhan Usta, Türkiye’de Yerel Yönetimlerin Finansmanı konulu teziyle Uzman oldu. DPT’de, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Usta, 2001-2015 yılları arasında, kalkınma planı, orta vadeli programlar ve yıllık programlar ile makro ekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürüttü.

Erhan Usta; kamu gelir ve harcamaları, kamu finansmanı, KİT ve sosyal güvenlik finansmanı; para politikası ve enflasyon; büyüme, ödemeler dengesi, sanayileşme; bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları; mahalli idareler; stratejik planlama ve iç denetim alanlarında uzman ve yönetici olarak çalıştı. Usta, yaklaşık 26 yıllık bürokrasi hayatında bakanlıklarla ve hükümetlerle en üst düzeyde kesintisiz çalıştı.

MHP’den 25. 26. ve 27. dönemde Samsun Milletvekili olarak seçilen Erhan Usta, iki yıl süreyle MHP Grup Başkanvekili olarak da görev yapmıştı. Ocak 2019-Eylül 2020 tarihleri arasında bağımsız kalan Usta, 09.09.2020 tarihinde İYİ Parti Grubuna katıldı.

Usta, 1 Ekim 2020 tarihi itibarıyla, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı (Genel Başkan Yardımcısı) ve Samsun Milletvekili olarak görevine devam etmekte idi.

Erhan USTA, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına bağımsız aday olarak girdi ve yüzde 21,08 oy aldı.

İyi düzeyde İngilizce bilen Usta, evli ve 3 çocuk babası.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Balıkesir’de FETÖ operasyonu: 11 gözaltıÖnceki Haber

Balıkesir’de FETÖ operasyonu: 11 gözaltı

ALİ BABACAN: ‘Valinin, kaymakamın partisi olmaz’Sonraki Haber

ALİ BABACAN: ‘Valinin, kaymakamın partis...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar